Co všechno je možné dělat se soubory?
Tenhle souborový manažer toho umí opravdu hodně. Základem je samozřejmě přesouvání jednotlivých souborů mezi různými úložišti. Během tohoto procesu je lze i přejmenovat nebo jinak upravit.
Snadno také nastavíte atributy. Soubor tak můžete označit jako skrytý, systémový, pro čtení apod. Stejně tak je možné připojovat k jednotlivým položkám i poznámky.
Jak na komprimaci souborů?
Program Total Commander umí pracovat s celou řadou archivačních souborů, zvládá formáty ZIP a RAR. Ovšem k mání je i GZ, UC2, CAB, ARJ, LZH, ACE či TAR. Stačí jednotlivé soubory označit a zabalit, nebo naopak kliknout na archiv a rozbalit ho. Rozbalené soubory najdete ve složce, kterou zobrazuje druhé okno Total Commanderu, ovšem ještě před potvrzení příkazu vyskočí informační okénko, kde je možné zamýšlenou cestu rovněž změnit.
Proč jsou používané zkratky tak zvláštní?
Pokud patříte mezi „nováčky“, kteří jsou už od samých počítačových začátků zvyklí na Windows, mohou vám některé funkce nebo zkratky připadat zvláštní. Důvodem je fakt, že Total Commander je ve skutečnosti postaven na těch nejlepších souborových manažerech… určených pro MS DOS. Takže tam, kde byste ve Windows použili klávesu Ctrl+F (hledání), funguje v tomto programu Alt+F7.
Jak používané zkratky změnit?
Neznamená to však, že se musíte násilně cokoliv přeučovat. Stačí vstoupit do sekce Konfigurace|Možnosti – Různé a požadovanou zkratku nastavit. Klepněte na lupu, kterou najdete vedle pole Příkaz a z nabízeného seznamu vyberte požadovanou funkci. Váš Total Commander se tak okamžitě snadno sladí třeba s Průzkumníkem Windows.
Jak na efektivní vyhledávání souborů
Výše zmíněného bodu však lze velmi dobře využít zejména v jedné oblasti – a tou je hledání. Může být dokonce lepší, než při použití průzkumníka ve Windows. Stačí si jen zapamatovat jednoduchý princip. Nemusíte vědět, jak se soubor jmenuje, stačí si vzpomenout jen na pár písmenek. Dejme tomu, že máte různě po složkách napříč disky (pevnými i externími) uložených několik souborů s heslem. Jste si jistí, že slovo HESLO se vždy v nějaké formě v názvu objevuje, ale to je také vše.
Do vyhledávání tedy zadáte část názvu s hvězdičkou. Víte-li, že takto název dokumentu začíná, zvolte HESLO*. Naopak stojí-li zmíněná fráze někde uprostřed názvu, stačí zadat kombinaci *HESLO*. A jestliže navíc znáte i typ souboru, můžete vyhledávání vypadat třeba jako *HESLO*.doc (případně docx apod.). Ve vyhledávacím okně se vám poté zobrazí všechny soubory (a složky), vyhovující zadaným parametrům.
TIP: Nepoužívejte vyhledávací lištu, která se standardně zobrazuje. Tím zadáte jen příkaz do příkazového řádku programu.
Co dělat, když potřebuje víc, než dvě pracovní okna?
Jednoduše si vedle sebe otevřete třeba dva nebo tři programy Total Commander. Připravte se však na to, že v tomto případě nelze přesouvat soubory mezi složkami za pomoci klávesnicových příkazů, ale pouze přetažením myší.
Jak si nastavit dynamickou velikost složek či adresářů
Rádi si přizpůsobujete pracovní prostředí podle svých standardů? Pak se vám i v tomhle Total Commander určitě zalíbí. Díky možnosti (horní lišta) Zobrazit můžete mít před sebou seznam položek, stejně jako strom složek. Záleží jen na vás, s čím se vám bude pracovat lépe.
Pomocí ikonek lomítka a dvojtečky se pak můžete jednodušeji vracet do oblastí, ve kterých jste už byli (není tedy nutné hledat složky znovu). Lomítko vás vrátí zpět na základní přehled složek, dvojtečka pak do předchozí složky, kterou jste navštívili.
Pod funkcí Konfigurace|Možnosti – Zobrazení|Pozice si pak můžete upravit zobrazení přípon, nastavovat šířku sloupců, nastavit si dynamické zobrazení apod. Změny lze otestovat ještě předtím, než je provedete. Stačí kliknout na vybranou složku a stisknout mezerník.
K čemu je dobré hromadné přejmenování
Klasická zkratka Ctrl+M nebo odpovídající příkaz v horní liště. Oceníte ji zejména v případě, že se snažíte z pojmenování souborů odstranit diakritiku. A jak na to? Do pole s názvem Najít zadejte všechna písmena, která chcete nahradit (á|é|ě|í|ó|ú|ů|ý|č|ď|ň|ó|ř|š|ť|ž – a jejich alternativy v písmenech velké abecedy) a v poli Nahradit vepište písmena bez diakritiky. A máte hotovo. A chcete-li toto nastavení přejmenování uložit i pro budoucí potřeby, zafixujte ho klávesou F2.
Jak na klasické zobrazení
Potřebujete se čas od času dostat do základní nabídky? I tady vám může Total Commander pomoci. Doporučujeme zejména funkci Příkazy|Otevřít složku Plocha nebo pro nabídku s disky Alt-F1 nebo Alt-F2.
Jak na efektivní synchronizaci?
Určitě oceníte i možnost, která vám dovolí porovnat obsah dvou složek a následně synchronizuje jejich obsah. Dobře se uplatní i při práci s FTP (tady ovšem nebudete moci zkontrolovat obsah souborů). V Total Commanderu se vám zobrazí všechny rozdíly. Pro snazší a rychlejší akci použijte mezerník.
Jak si práci ještě zjednodušit?
Máte složky, které často navštěvujete? Uložte si je do oblíbených přes hvězdičku, kterou najdete na stejné úrovni, jako již zmiňované lomítko nebo dvojtečku (vše v záhlaví panelu). Nabídku oblíbené rovněž zobrazíte klávesovou zkratkou Ctrl+D.
Jak přidat podporu pro prohlížení jiných typů souborů
Přítomné nastavení vám nevyhovuje? Nevadí. Existuje celá řada doplňků, která do (již tak poměrně širokého) menu možností pro zobrazení souborů přidá i další typy. A hodit by se vám mohla i klávesa F3, jež otevře náhled na požadovaný dokument, tabulku apod.